Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti)

Abdominoplasti; karın bölgesinde ortaya çıkan sarkıklıkları gidermek amacıyla uygulanan bir estetik cerrahi işlemidir. Halk adıyla karın germe ameliyatı olarak da bilinen bu uygulama, fiziksel açıdan vücudun yeniden şekillenmesinde etkilidir. Operasyonun uygulama grubu genellikle yaşlılık, sezeryan doğum ve aşırı kiloya bağlı olarak ilgili problemleri yaşayan bireylerdir.

Karın germe operasyonu yaptırmak isteyenler için işlem öncesi ve sonrasında yapılması gerekenlerin öğrenilmesi oldukça önemlidir. Bu sayede olası komplikasyonlara ve sağlık problemlerine karşı önlem alınması da mümkün hale gelir. Karın germe ameliyatının avantajları ve iyileşme sürecine dair merak edilen detayları yazı içerisinde bulabilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Olur?

Karın germe ameliyatı yaptırmak isteyenler arasında operasyonun nasıl gerçekleştirildiği merak konusudur. Standart abdominoplasti uygulamalarında uygulanan yöntem adım adım şu şekildedir:

 • Genel anestezi yardımıyla hasta uyutulur.
 • Alt karnın sezaryen kesisi için kullanılan bölgede leğen kemiklerinin çıkıntısı doğrultusunda uzanan kesi işlemi gerçekleştirilir.
 • Göbek çevresi için ayrı bir kesi yapılır. Böylece karnın deri kısmı kaslar aracılığıyla kaburgalara kadar kaldırılmış olur.
 • Karın kaslarının kılıf bölgeleri dikiş yardımıyla sıkılaştırılır.
 • Derinin aşağı doğru çekilmesiyle birlikte fazlalık yağ çıkarılır. Aynı zamanda deri tabakası da bu şekilde düzenlenir.
 • Karnın tekrardan eski pozisyonuna getirilmesinin ardından göbek deliği yeniden konumlandırılır. Hemen sonrasında tüm kesiler dikkatle dikilir.

Tüm bu adımların cerrahi biçimde takip edilmesiyle işlem tamamlanır. Kişinin “ayva göbeği” adı verilen alanda kısmi dolgunluğu bulunuyorsa kısa kesiler yapılır. Bu kısmi operasyona verilen isim ise “Mini Abdominoplasti”dir.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Karın germe ameliyatlarında sürenin belirlenmesi uygulama kapsamı ve yöntemine bağlıdır. Mini operasyonlar ve standart ameliyatlar için ortalama süre 2 ila 5 saat aralığındadır. Bununla birlikte hastanın fiziki durumuna bağlı olarak gelişen, yan ve üst karın bölgesine yapılan uygulamalar sürecin uzamasına neden olabilir. Dolayısıyla süreç hakkında net bir bilgi alınması ancak cerrahi kontrollerden sonra mümkün hale gelir.

Karın Germe Ameliyatı İyileşme Süreci

Standart karın germe ameliyatı ertesinde cilt yüzeyinin iyileşmesi 10-15 gün aralığında sürer. Bu dönemde hastanın aşırı hareketlerden uzak durması ve bandajlar çıkarılana kadar duş almaması gerekir. Cildi normale döndüğü vakit suyun dikiş yerlerine sert bir şekilde gelmemesine dikkat ederek banyo yapabilir. Çeşitli sağlık sorunlarının önlenmesi adına işlem sonrasında ilk 1.5 ay karın egzersizi önerilmez.

Ameliyat sonrasında karnın yeniden şekillenmesi ve görünümün iyileşemesi ortalama olarak 3 ile 4 ay aralığında sürer. Vücudun son halini alma süresiyse yaklaşık olarak 3-9 ay civarındadır. Tıpkı yaraların iyileşme süreci gibi karın bölgesinin doğru biçimde forma girme süresi de hastanın durumuna bağlıdır. Aynı zamanda işlem ardından doktor yönergelerine riayet edilmesi de bu konuda oldukça önemlidir.

Karın Germe Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Estetik algılar ve rahat bir şekilde hareket edebilme arzusu gibi nedenlerden ötürü pek çok insan düz bir karın yapısına ulaşmaya çalışır. Diyet ve spor uygulamaları etkili çözümler olarak kabul edilseler de herkeste sonuç vermeyebilir. Bu noktada karın germe ameliyatı sarkma ve deformasyonların düzeltilmesine yardımcı olur. Gerek yapısal gerekse de görünüm bakımından avantaj sağlanabilir.

Karın germe operasyonunun çeşitli türlerdeki hastalıklara karşı etkili olduğu kabul edilir. Karında şekil bozuklukları, fıtık onarımı ve obeziteye bağlı fiziki problemlerin giderilmesi noktasında avantaj elde edilebilir. Kişiyi her açıdan zor durumda bırakan deri ve yağa bağlı sarkıklıklar çözüme kavuşturulabilir.

Abdominoplasti Kimlere ve Hangi Durumlarda Uygulanır?

Diyet, egzersiz ve diğer zayıflama çalışmaları sonucunda halen giderilemeyen sarkıntılar için abdominoplasti uygulaması gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte doğum sonrası ortaya çıkan sarkıntı, göbek çevresinin genişlemesi gibi durumlar yaşayanlar da tercih edebilirler.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Hamilelik

Abdominoplasti işlemi ertesinde hastanın gebelik öncesinde vücuduna 6-12 ay aralığında müsaade etmesi oldukça önemlidir. Böylece kas ve deri yapılarının tam anlamıyla iyileşmesi de mümkün hale gelir. Bununla birlikte uygulama sonrasında ilgili sürede plansız bir hamilelik durumu yaşanırsa bebek ve anne açısından bir problem teşkil etmez.

Abdominoplasti Kimler için Sakıncalı?

Karın germe ameliyatı; şeker hastalığı, anesteziye uygun olmama ve yara iyileşmezliği gibi durumlardan muzdarip olanlar için sakıncalıdır. Aynı zamanda hamile ve gebelik şüphesi olan kişilerde de uygulanması mümkün değildir. Bununla birlikte doğum ertesi ortaya çıkan sarkıntılar için abdominoplasti işlemi yapılabilir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sürecin sağlıklı biçimde atlatılabilmesi için abdominoplasti öncesinde bazı temel noktalara dikkat etmeniz gerekir. Öncelikli olarak ağrı kesici, vitamin hapları ve kan sulandırıcı gibi ilaçların yoğun tüketiminden uzak durmalısınız. Aynı zamanda sigara ve alkol gibi kana karışan maddelerin kullanımından kaçınmalısınız. Böylece vücudunuzun operasyon esnasında tolere edebilme gücünü artırmış, komplikasyonları önlemiş olursunuz.

Eğer ki belirtilen yaygın noktalar haricinde herhangi bir özel durumunuz bulunuyorsa mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Her uygulama kişiye özeldir ve şartlar değişkenlik gösterebilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci için karın germe ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler vardır. İlgili noktalara riayet edilmesi durumunda yan etkilerin görülme olasılığı da büyük ölçüde düşmüş olur. Başlıca abdominoplasti sonrasında özen gösterilmesi gerekenler şunlardır:

 • Doktor yönlendirilmesinin dışına çıkmadan ilaç kullanımının düzenli takip edilmesi
 • Ani hareketler yapmaktan ve dar giyinmekten kaçınılması
 • Karın bölgesinin darbe almasının önlenmesi
 • Sıvı tüketimi ve beslenme programı noktasında hekim yönergesine uygun hareket edilmesi
 • Bandajların zamanından önce çıkarılmaması

Tüm bu noktalara dikkat edildiği takdirde ortaya çıkabilecek yan etkiler önlenebilir. Sürecin doktor danışmanlığında yönetilmesiyle birlikte iyileşme süreci de büyük ölçüde hızlanmış olur.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Ortaya Çıkabilecek Komplikasyonlar

Karın germe ameliyatı ardından yaralara bağlı olarak gelişebilen çeşitli komplikasyonlar vardır. Bu noktada ameliyat öncesinde bu riskler hakkında bilgi sahibi olunması önem arz eder. Böylece risk durumunda nasıl bir yol izlenebileceği de öğrenilmiş olur. Başlıca komplikasyonlar ve çözüm yolları şunlardır:

 • Yara yerlerinin enfeksiyon kapması durumunda doktor gözetiminde antibiyotik kullanılabilir.
 • Ameliyat esnasında nadiren de olsa ilgili bölgelerde sıvı ve kan birikimi görülebilir. Böyle zamanlarda ikincil bir müdahale ile problemin çözülmesi mümkündür.
 • Pıhtı atma durumu yaşlı bireylerde ve yeni ameliyat olanlarda görülmesi mümkün olan bir durumdur. Bununla beraber hastanın erken ayağa kalkarak düzenli biçimde yürümesi ve varis çorabı gibi ürünleri kullanması çözüm sürecine yardımcı olabilir.
 • Dikiş izlerinin kalıcı olması durumu görülmesi muhtemel olan komplikasyonlardandır. Bu noktada kişinin bandajları zamanından önce açmaması oldukça önemlidir. Aynı zamanda iyileşme süresi boyunca gündelik hareketlerine bu doğrultuda dikkat etmesi gerekir.

Tüm bu komplikasyonların görülme ihtimali oldukça düşüktür. Bununla beraber profesyonel bir uygulama gerçekleştirilmediği takdirde karşılaşılma riski de yükselmiş olur. Dolayısıyla karın germe ameliyatı yapan cerrah seçiminde dikkatli hareket etmeniz gerekir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Abdominoplasti işleminin uygulanış biçimi ve kapsamı hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Aynı zamanda gerçekleştirilecek cerrahi mücadele süreci de ücretlendirme üzerinde etkili olabilir. Dolayısıyla karın germe ameliyatı fiyatları hakkında net bir bilgi verilmesi mümkün değildir. Bu noktada hastanın uygulamayı gerçekleştirecek uzman doktor ile ön görüşme sağlaması ve kontrollerin ardından yol haritasının çıkarılması kilit rol oynar.

Çağlayan Yağmur sağlık merkezimizdeki uzman hekimlerimiz sizler için en doğru tedavi rotasını oluşturacaklardır. Aynı zamanda detaylı fiyat bilgisini de randevu oluşturup doktorlarımızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi edinmek içinse iletişim numaralarımızdan yararlanabilirsiniz.