Jinekomasti

Jinekomasti Nedir?

Fiziksel görünümüne önem veren erkekler için meme bölgesinin erkeksi görünümü önemlidir. Pek çok erkek normalden büyük olan memeleri sebebiyle önemli psikolojik problemler yaşamaktadır.

Erkekte memelerin normale göre aşırı fazla büyümesine ve erkeğin memelerinin kadınsı bir görünümüne neden olmasına tıp dilinde jinekomasti denilmektedir. Kısaca Jinekomasti, erkek memesinde oluşan anormal büyümedir. Yapılan araştırmalar, bu sorunun erkeklerin neredeyse %35’inde olduğunu göstermektedir. Ergenlik döneminde sıkça rastlanan bu sorun, uygun tedavi yaklaşımları ile çözülebilmektedir.

Jinekomasti Neden Olur?

Biyolojik faktörlerin ve genetik olarak belirlenen bazı hormonların etkisiyle meme dokusu gelişim göstermektedir. Meme dokusunun biyolojik denetimi östrojen ve progesteron gibi hormonlar tarafından yönetilmektedir. Erkeklik hormonları, östrojenin meme dokusu üzerindeki büyüme etkisini engellemektedir. Erkekte memelerin büyük ya da normal olmasını nedeni bu hormonlar arasındaki dengedir.

Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?

Jinekomastinin tedavisinden önce mutlaka doktor muayenesi gerekir. Uygun bir değerlendirme ile jinekomastinin hangi tür ve evrede olduğu ve varsa altta yatan bir sorun olup olmadığı araştırılır. Değerlendirme sonrasında hasta için en uygun ve estetik olarak en avantajlı çözüm sunulur.

Jinekomasti genelde sağlık açısından değil, kişilerin görünümlerinden duyduğu rahatsızlıktan dolayı tedavi edilmektedir. Jinekomastinin tedavisinde yaygın olarak cerrahi müdahale yöntemleri kullanılır.

Jinekomasti Ameliyatı İçin Yaş Sınırı Var Mı?

Jinekomasti ameliyatında yaş sınırını bulunmaktadır. 18 yaşını doldurmayan bireyler için jinekomasti ameliyatı pek önerilmemektedir. Bununla beraber jinekomasti ameliyatı oldukça kısa süren ve yeni teknolojilerle birlikte basitleşen bir ameliyattır.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Jinekomasti ameliyatları kişiye özel ameliyatlardır. Her bireyin ameliyat talebi ve durumu farklı olduğundan ameliyat fiyatları ve uygulanacak tedavi de biraz farklı olabilmektedir. Sizin için en makul fiyat ön muayene sonrası verecektir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her ameliyatın öncesi ve sonrası çok önemlidir. Jinekomasti ameliyatları sonrasında dikkat edeceğiniz 2 temel husus bulunur. İlki, ameliyat sonrası kas ağrılarını önlemek amacıyla tavsiye edilen sürede çok iyi dinlenmek. İkincisi, doktorunuzun önerdiği korse giysiyi yaklaşık 3 hafta boyunca giymek.

Not

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.