Meme Küçültme

Meme yapısının genetiği ile alakalı olabildiği gibi hormon takviyesi ve kilo alma gibi nedenlerden dolayı meme dokusu olması gerekenden fazla büyüyebilir. Normalinden daha büyük memeler bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Böyle durumlarda meme küçültme ameliyatı ile iyi sonuçlar alınmaktadır.

Meme küçültme neyi tedavi eder?

Kadınlarda büyük meme sırt ağrısı, boyun ağrısı, kamburluk gibi sorunlara yol açabilmektedir. Sürekli ağrı kişinin sağlığını ve yaşam kalitesini etkilemektedir. Böyle durumlarda en iyi seçenek meme küçültme ameliyatıdır. Fakat öncesinde bir plastik cerraha muayene olmanız, mevcut ve gelecek durumunuzu öğrenmek açısından şarttır.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat için önce detaylı muayene gerekir. Meme küçültmede amaç hastanın ağrılarını gidermek ve memeyi normal boyutlara getirebilmektir. Meme dokusundan ne kadar alınacağına ameliyat öncesinde plastik cerrah ve hasta birlikte karar verir. Operasyon genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 3 saat kadar sürer. Fazla doku çıkalır ve yeniden şekillendirme yapılır.

Meme küçültme ameliyatı sonrası nelere dikkat edilir?

Hasta ameliyat sonrasında bir hafta kadar dinlenmelidir. İlk bir ay ağır işler yapmaktan kaçınılmalıdır. Yüz üstü yatılmamalıdır. Sırtüstü yatış pozisyonu önerilir. Dikişler 10 gün sonra alınır. Ameliyattan 2 gün sonra duş alabilirsiniz. Meme küçültme ameliyatı, eğer memede sarkıklık varsa dikleştirme operasyonu ile beraber uygulanabilmektedir.

NOT : Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.