Kulak Estetiği

Kulak estetiği nedir?

Halk arasında ‘kepçe kulak’ olarak tarif edilen durum özellikle çocukluk ve ergenlik çağında psikolojik problemlere neden olabilir.

Kulak estetiği, kulakların baş ile yaptığı açıyı düzelterek normal pozisyona getirme işlemidir. Kulağın işlevi normaldir fakat estetik kaygıya neden olur. Kepçe kulak sorunu daha çok genetik nedenlerden kaynaklanır ve kepçe kulak ameliyatı ile görünüm düzeltilir.

Görünüm Olarak Kepçe Kulak Neden Olur?

Kepçe kulak olarak isimlendirilen durum aslında kulak kıkırdağı ile ilgilidir. Kulaktaki kıkırdak kıvrımı yeterli seviyede gelişemeyince kulak çıkıntısı artar ve kepçe kulak görünümü oluşur. Bu durum genelde doğuştandır ve kulağın işitme fonksiyonlarına etkisi yoktur.

Kepçe Kulak estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Kepçe Kulak Düzeltilmesi genelde kulak arkasından yapılan ufak bir kesi ile gerçekleştirilir. Kulak arkasına işlem yapılarak kulak ve baş arasındaki açı özel teknikler kullanılarak daraltılır.

Kulak estetiği için doktor muayenesi şart mıdır?

Estetik müdahaleler cerrahi işlemlerdir. Cerrahi işlem uygulanmadan önce mutlaka detaylı muayene olunmalı ve operasyon sırasında neler yapılacağı planlanmalıdır. Operasyon plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Ameliyatta iki hedef vardır. Kulak kepçesi normal görünümüne getirilerek hastanın estetik kaygısı giderilmeli ve operasyonun komplikasyonsuz geçmesi sağlanmalıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) İçin Yaş Sınırı Var Mı?

Bu tür ameliyatlarda alt yaş limiti vardır. Kepçe kulak (otoplasti) operasyonları için ağırlık görüş en az 8 yaşın doldurulması yönündedir ama gelişim sürecine göre başka yaşlarda da kepçe kulak ameliyatları yapılabilmektedir. Bu noktada hekiminizin vereceği karar önemlidir. Kepçe kulak ameliyatları için üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar?

Otoplasti yani kepçe kulak ameliyatları kişiye göre değişiklik gösteren operasyon türlerinden biridir. Kişiye göre operasyon ücreti değişkenlik göstereceğinden en makul fiyatın hekiminiz tarafından verilmesini tavsiye etmekteyiz.

Kulak Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Otoplasti (kepçe kulak) ameliyatı sonrasında ortalama 2-3 gün dinlenme gerekmektedir. Operasyondan sonra, kulağın istenilen seviyeye gelmesi 4-6 ay sürebilmektedir. İlk zamanlarda uyku sırasında kulakların zarar görmemesine dikkat edilmelidir. Gözlük kullanılıyorsa, operasyonu gerçekleştirildikten sonra kullanıma 5-7 gün ara verilmelidir. Operasyonun yapıldığı günden itibaren özellikle ilk 10 gün hekiminizle sık iletişimde kalarak bu süreci kolaylıkla atlatabilirsiniz.

Kulak Estetiği Yaptıranlar

Kulak estetiği operasyonları risk olarak düşük risk grubunda yer alır. Kulak estetiği yaptıran kişiler kulağın fonksiyonundan ziyade görünümünü değiştirmek istediklerini belirtmektedirler. Kulak estetiği öncesi ve sonrasında yapılacaklar için her bireyin hekiminin tavsiyelerine uyması gerekir.

Not

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.