Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme pek çok kadının özgüvenini yükselten bir estetik uygulamadır.

Memeler bereketin, doğurganlığın ve dişiliğin sembolü olarak asırlardan beri çeşitli heykellerde ve anıtlarda sembol olarak kullanılmıştır. Anadolu’nun bereket tanrıçası olarak bilenen KİBELE heykeli sayısız meme ile tasvir edilmektedir.

Neden olur?

Meme sarkmaları yer çekimi, sık kilo alıp verme, emzirme ve derinin elastikiyetini kaybetmesi gibi nedenlerden oluşabilir. Ayrıca yaşlanmaya ve hamilelik memelerin derisinin bollaşmasına ya da içlerinin boşalmasına bağlı olarak meme sarkmasına neden olmaktadır. Zamanla memeler sertliğini ve şeklini kaybeder. Nadirde olsa genç kızlarda da genetik sebeplerle meme sarkmaları görülebilmektedir. Sarkan memeler, meme dikleştirme ameliyatı (mastopeksi) ile dış hatları gençleştirilerek dikleştirilir.

Nasıl yapılır?

Memeler, lokal anestezi altında bile yapılabilecek mastopeksi denilen basit bir ameliyatla eski dikliğine ve dolgunluğuna kavuşabilmektedir. Meme dikleştirme ameliyatı, plastik cerrah tarafından risksiz ve kolay şekilde yapılabilecek bir ameliyattır ve uygulamanın boyutuna göre ortalama 1-3 saat sürmektedir. Ne tür bir işlem yapılacağı ise hastadan hastaya farklılık göstermektedir.

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat sonrası hastanın özellikle dikkat etmesi gereken önemli bir konu bulunmamaktadır. Meme dikleştirme operasyonu geçiren hasta ertesi günü işine geri dönebilir. Ameliyat sonrası ciddi bir ağrı ya da sızı olmamaktadır.

Meme dikleştirme operasyonu İçin doktor muayenesi neden şarttır?

Meme dikleştirme cerrahi bir operasyon olduğu için uzman hekim tarafından yapılması gerekir. Öncesinde meme dokusunda herhangi bir kitle olup olmadığı ancak doktor muayenesi ve bazı tetkikler ile belli olur. Ameliyattan önce meme dokusunun sağlıklı olması gerekir. Muayene sonrasında hasta için en uygun ve estetik olarak en avantajlı çözümler sunulur.

NOT : Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.