Jinekomasti

Fiziksel görünümüne önem veren erkekler için meme bölgesinin erkeksi görünümü önemlidir. Pek çok erkek normalden büyük olan memeleri sebebiyle önemli psikolojik problemler yaşamaktadır.

Jinekomasti nedir?

Erkekte memelerin normale göre aşırı fazla büyümesine ve erkeğin memelerinin kadınsı bir görünümüne neden olmasına tıp dilinde jinekomasti denilmektedir. Kısaca Jinekomasti, erkek memesinde oluşan anormal büyümedir. Yapılan araştırmalarda bu sorunun nerede ise erkeklerin %35’inde olduğunu göstermektedir. Ergenlik döneminde sıkça rastlanan bu sorun, uygun tedavi yaklaşımları ile çözülebilmektedir.

Neden olur?

Biyolojik faktörlerin ve genetik olarak belirlenen bazı hormonların etkisiyle meme dokusu gelişim göstermektedir. Meme dokusunun biyolojik denetimi östrojen ve progesteron gibi hormonlar tarafından yönetilmektedir. Östrojenin meme dokusu üzerindeki büyüme etkisini erkeklik hormonları engellemektedir. Erkekte memelerin büyük ya da normal olmasını nedeni bu hormonlar arasında ki dengedir.

Jinekomasti nasıl tedavi edilir?

Jinekomasti genelde sağlık açısından değil, kişilerin görünümlerinden duyduğu rahatsızlıktan dolayı tedavi edilmektedir. Jinekomastinin tedavisinde yaygın olarak cerrahi müdahale yöntemleri kullanılır.

Tedaviden önce neden doktora muayene olunulmalıdır?

Jinekomastinin tedavisinden önce mutlaka doktor muayenesi gerekir. Uygun bir değerlendirme ile jinekomastinin hangi tür ve evrede olduğu ve varsa altta yatan bir sorun olup olmadığı araştırılır. Değerlendirme sonrasında hasta için en uygun ve estetik olarak en avantajlı çözüm sunulur.

NOT : Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.