Burun Estetiği

Modern Rinoplasti ameliyatları geçmişte uygulananlardan oldukça farklıdır. Günümüzde hasta memnuniyetini kalıcı olarak artıran, daha kesin sonuçlar veren, kişiye özel ameliyatlar yapılabilmektedir. Gözlemlerime dayanarak birçok hastanın “eğer bu kadar kolay olduğunu bilseydim bu ameliyatı daha önce olurdum” dediklerini söyleyebilirim.

Başarılı bir ameliyat hastanın gerçekte ne istediğini anlamakla mümkündür. Günümüzde istenen sonuçları almamızı sağlayacak ve burnu daha güzel hale getirecek bir çok teknik mevcuttur. Elbette her bir hasta için sadece o hastaya en uygun olacak ameliyatı yapmak kilit öneme sahiptir.

Teknik gelişmelere ve yeni yaklaşımlara rağmen rinoplasti ameliyatı halen estetik cerrahi işlemler arasındaki en hassas ve incelikli ameliyatlardan biri olmaya devam etmektedir. Bu nedenle rinoplasti ameliyatını yapacak cerrahın tecrübesi önemlidir.

Burun yüzün ortasında bulunan ve orantıya olan etkisiyle bütün yüzün görünümüne etki eden bir organdır. Aynı zamanda nefes almak ve koku gibi ileri derecede önemli işlevlere de sahiptir.

Bir estetik cerrah hastasına onu en çok mutlu edecek sonucu vermeyi amaçlar. Rinoplasti ameliyatına aday olan hastalarda genelde burnun büyük olması, geniş olması, kemerli bir yapıda olması, burun ucunun sarkık olması gibi problemler vardır. Şüphesiz ameliyat sayesinde burnun ve tüm yüzün görünümünde oldukça olumlu değişiklikler yaşanır. Düzelen anatominin ve işlevin yanında ayrıca kişinin kendine olan güveninde de artış sağlanır.

Rinoplasti ameliyatı kapalı ya da açık tekniğe göre yapılabilir. Ameliyat lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir. Ameliyat süresi hastaya ve problemlerin şekline göre değişse de 1 ile 3 saattir. Ameliyat sonrasında tampon ve alçı kullanımı ihtiyaca göre değişebilmektedir. Toplumda yaygın olan ve ameliyat öncesi görüşmelerimde hastaların sıklıkla ifade ettiği tamponun alınmasına ve oluşabilecek morarmalara/şişliklere dair endişeler nadir durumlar haricinde yersizdir.

Rinoplasti için; bu ameliyatı yapmanın uygun olmadığı çocuk yaş grubu hariç özel bir yaş grubu yoktur. Rinoplasti hastanın mutluluğunu, yaşam kalitesini ve özgüvenini artırma potansiyeli çok yüksek olan etkili bir ameliyattır.

NOT : Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.