Yüz Germe ve Gençleştirme

Yüz Gençleştirmede, Ana Hatları ile Yapılabilecekler

Derinin yüzeyine etkili işlemler

Cilt bakımı, peeling, enjeksiyonlar, dermaroller aplikasyonları, fraksiyone laser uygulaması, mikro dermabarazyon gibi, derinin en üst tabakasının canlanması ve tazelenmesine yol açan işlemlerdir.

Germe işlemleri

Yüz germe, boyun germe, alt ve üst göz kapağı plastisi, kaş ve alın germeler, endoskopik olarak, alın ve orta yüzün gerilmesi, mini yüz germe, askılama yöntemleri sayılabilir. Burada amaç, gevşeyen dokuların gerilmesi, alt tabakadaki smas ve kas dokularının düzenlenmesi ve dokuların orjinal pozisyonlarına iade edilmesidir.

Volüm arttırıcı işlemler

Yaş ilerledikçe, elmacık kemiğimizin üstündeki dolgun dokunun yanağa doğru yer değiştirmesi, ve elmacık kemiğinin üstünün basıklaşması yaygındır. Bunu, annelerimiz ve anneannelerimizin gençlik ve yaşlılık resimlerini inceleyerek rahatlıkla görebiliriz. Çene ucunda da volüm azalması, çene hattının keskinliğinin kaybı da olabilir. Germe ameliyatları, yer değiştiren dokuları düzenlerken, daha dolgun olması gereken alanlara yağ enjeksiyonları yapılması veya gerekirse medpor, silikon protezler yerleştirilmesi gerekebilir.

Sıkılaştırıcı işlemler

Cerrahi ile elde edilen işlemlerin geliştirilmesi veya zaman içinde azalan etkilerinin düzenlenmesi için thermage gibi Radyofrekans uygulamaları kullanılabilir. Bu uygulamalar, gerekirse belirli aralıklarla tekrarlanabilir. Tek ve mucizevi bir uygulama ile yaşlanma sürecinin etkilerinin giderilemeyeceği bilmek gerekir. Yaşlanma nasıl komplex , zaman içinde gelişen ve çok boyutlu bir süreçse, gençleştirme işlemleride, çok boyutlu, sürekli ve komplex olmak durumundadır.

Yüz germe cerrahisi hakkında kısa bilgi

Yaşlanmayla beraber yüzdeki genç, zinde ve çekici görünüm yerini yaşlı ve yorgun bir görünüme bırakır. Bu durum zamana ve diğer birçok etkene bağlı olarak kaçınılmaz biçimde ortaya çıkan anatomik değişimlerden kaynaklanır. Bu değişimleri kalıcı olarak geriye çevirmek ise ancak anatomiyi yeniden düzeltmekle mümkün olabilir. Yüz germe ameliyatları bu ana esasa dayanır.

Geçmişte yapılan ve abartılı şekilde gergin görünen, doğallıktan uzak sonuçları olan ameliyatlar nedeniyle toplumda sanki tüm yüz germe ameliyatları benzer sonuçlar verecekmiş gibi bir ortak kanı oluşmuştur. Ancak bu doğru değildir. Günümüzde, tıpkı diğer estetik cerrahi işlemlerde olduğu gibi, kişiye özel sorunları tek tek belirleyip, her bir soruna özel teknikleri yeterli şekilde uygulayarak doğal ve mutluluk verici sonuçlar elde edilebilmektedir.

Genel olarak yüz germe ameliyatlarında sadece fazlalık oluşturan derinin çıkarıldığı ve basit bir germe işlemi yapıldığı yönünde bir algı vardır. Aslında asıl işlem ciltten çok cildin altındaki destekleyici anatomik katmana/katmanlara yöneliktir. Elbette işlem sonunda fazlalık olan deri kısımları çıkarılmaktadır. Yüzün mimik hareketlerini sağlayan kaslar ve o kasların hareketlerini sağlayan sinirlerin varlığı ise ameliyatın tecrübe isteyen ve ancak plastik cerrahlar tarafından uygulanabilen teknik ayrıntılarını belirler. Bu ameliyat ülkemizde sadece plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılmaktadır.

NOT : Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.