Bacak Estetiği

Güzellik algısının zamanla değiştiği dünyada, dış görünüşün düzgün olması insanların daha mutlu ve özgüvenli olmasını sağlar. Vücutlarının belli bölgelerinden memnun olmayan insanlar da bu durumu düzeltmek için estetik operasyonlara başvururlar. Bacak estetiği de bacakların boyutunu, şeklini ve görünümünü daha iyi hale getirmek için başvurulan yöntemlerden biridir.

Vücudun daha uzun ve güzel görünmesini sağlayan bölgelerden biri bacaklardır. İnsanlar özellikle daha ince ve rahat kıyafetlerin giyildiği yaz aylarında, bacaklarının görünümüne daha da özen gösterirler. Kadınlar da erkekler de her zaman daha mükemmel bir fiziğe sahip olmak isterler. Bu tarz talepleri karşılayan bacak estetiği, genelde biriken yağları azaltmak, cildi sıkılaştırmak, varisleri tedavi etmek gibi durumlarda uygulanır.

Bacak Estetiği Kimlere Yapılır?

Bacak estetiği, birçok farklı isteğe ve ihtiyaca bağlı olarak tercih edilebilen bir operasyondur. 18 yaşından büyük ve herhangi bir kronik rahatsızlığı olmayan, ameliyat olmasında engel taşımayan herkese yapılabilir. Genel olarak bölgesel yağlanmalar yaşayan kişilerin başvurduğu bu yöntem ayrıca aşağıdaki sorunlara sahip olan kişiler için de uygulanabilir.

 • Şekil bozuklukları
 • Obezite
 • Sarkık bacak
 • Diğer uzuvlara nazaran bacakların orantısız ve kalın olması
 • Bacaklarda aşırı incelik
 • İnce ayak bileği, baldır bölgesi

Bazı durumlarda cerrahi işlem gerektiği için bahsedilen operasyon herkese uygun olmayabilir. Bu yüzden bir estetik doktoruna ya da plastik cerraha danışılması gerekir.

Sık Karşılaşılan Bacak Estetiği Sorunları Nelerdir?

Bacakların estetik açıdan kötü görünmesine neden olan ve kişiyi psikolojik açıdan rahatsız eden birkaç problem vardır. Bu sorunlardan sık sık karşılaşılanları şöyle sıralayabiliriz:

 • Çarpık bacaklar
 • Aşırı ince veya kalın bacaklar
 • Her iki bacağında farklı kalınlıkta olması
 • Dizlerin birbirinden fazlasıyla uzak olduğu “O” bacak

Birçok sağlık sorunu da bacaklarda şekil bozukluğu gibi durumlarla kendini belli eder. Aynı zamanda doğuştan gelen veya çocuk felci hastalıkları sonucunda da şekil bozuklukları ortaya çıkabilir. Bununla beraber erken tanı ve tedavi her zaman en doğru seçenektir.

Çarpık Bacak Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çarpık bacak, tıbbi adıyla genuvalgum, dizlerin içe doğru dönük olduğu bir tür estetik sorundur. 3 ila 5 yaş aralığında sıkça görülen bu sorun yaş ilerledikçe kendiliğinden düzelebilir. Ancak bazı durumlar ergenliğe kadar devam eder. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür.

Bacak kemiklerinde yaşanan problemler gibi birçok nedenden dolayı ilerleyen yaşlardaki insanlarda da çarpık bacak görülebilir. Bu duruma sebep olan hastalığın ne olduğu detaylı bir şekilde araştırılmalıdır.

Bacaklardaki yağ dağılımının orantısızlığından dolayı da sıklıkla görülür. Çarpık bacak genellikle yağ transferi yöntemiyle giderilir. Aynı zamanda gerekirse tedavi esnasında liposuction yöntemi de uygulanır ve orantısızlığı ortaya çıkaran fazla yağlar alınır.

Bacak İnceltme Estetiği Nasıl Yapılır?

Bacakların daha güzel şekil almasını sağlayabilmenin en sağlıklı yolu egzersiz yapmaktır. Günde yarım saat yapılan yürüyüşler bile istenmeyen görüntülerin ortadan kalkmasına fazlasıyla yardımcı olur. Bazı kişilerin bacaklarındaki problemse yalnızca estetik görünümden ibaret olmayabilir. Spor salonunda ne kadar vakit harcanırsa harcansın istenilen sonuçlar elde edilemeyebilir. Bu durumda alanında deneyimli bir isimle görüşülmesi gerekir.

Bacak inceltme estetiği için uygulanan liposuction, microlipo ve coolsculping gibi birçok farklı yöntem vardır. Kişinin durumuna en uygun olan tedavi yöntemi seçilir ve inceltme estetiği başlar.

Günümüzde en gelişmiş yöntemlerden biri olan liposuction, yağlardan kurtulmak ve alttaki kasları belirginleştirmek için sık sık kullanılır. Bu yöntemde yağ hücreleri çıkarılmaz, eritilir ve daha net sonuçlar verir.

İsmini tedavide kullanılan kanüllerin boyutundan alan microlipo kapsamında uygulama 0.9 mm’den 3 mm’ye kadar değişir. Maksimum 3 litre yağı cilde entegre eder. Küçük tüplerle uygulanan yöntem genellikle şekillendirilmesi ve tedavisi oldukça zor olan baldır, uyluk ve dizlerde kullanılır.

Coolscluping ise istenmeyen yağ bölgelerinde kullanılan ve kontrollü soğutma yapan, cerrahi işlem gerektirmeyen bir yağ azaltma yöntemidir. Tedavi edilen kısımlardaki yağı vücut dondurur ve doğal olarak parçalar. Bu yöntem uylukların iç ve dış kısımlarında daha çok etki gösterir.

Diz Estetiği

Dizler, bacakların fiziksel bütünlüğünü sağlayan en önemli parçalarıdır. İnce, uzun ve sıkı olmaları bacakları daha estetik gösterir. Yanı sıra yaş ve fazla kilodan dolayı diz kapağında sarkma ve büyüme gibi sorunlar görülebilir. Diz estetiği; deri kırışıklığı, sarkma ve yağlanma gibi sıkıntıları gidermek için uygulanır. Bu operasyondan sonra düzgün biçimli ve simetrik diz hatları elde edilir.

Uyluk Germe Ameliyatı

Uyluk, bacakların kalçadan dize kadar olan kısmına verilen isimdir. İlerleyen yaşlar, kilo alıp verme, doğum, hareketsizlik gibi birçok faktörden dolayı bu bölgedeki deride sarkmalar yaşanabilir. Genellikle uyluğun orta kısmına veya dize doğru oluşur. Estetik cerrahi yöntemleriyle bu sorunlar giderilebilir.

Uyluk germe ameliyatı, bacakların üst ve iç tarafındaki deri bolluğu, yağlanma gibi sorunları ortadan kaldırılır. Zayıf olup uyluk bölgesinde sarkmaları az olan hastalarda bu yöntem doğrultusunda kasıkların iç tarafına doğru bir iz bırakacak şekilde deri fazlası çıkartılır. Ardından gerilerek dikiş atılır. Deri fazlalığıyla birlikte yağlanması da çok olan kişilerde ise liposuction’la eş zamanlı olarak uygulanır.

Bacak Estetiği Fiyatları

Bacak estetiği fiyatları birçok duruma göre farklılık göstermektedir. Kullanılan malzemelerin yanı sıra aşağıda yer alan durumlarda tedavi fiyatlarını doğrudan etkiler.

 • Doktor deneyimi
 • Klinik seçimi
 • Uygulanan yöntem
 • Uygulama bölgesi

Kesin bir fiyat alabilmek için gerekli yerlerle doğrudan görüşmek gerekir. Her hasta farklı durumlara sahip olacağı için tedavi maliyeti aynı olamaz.

Barbie Bacak Estetiği

Barbie bacak estetiği, estetik dünyasında gittikçe daha da popülerleşen bir uygulamadır. Bu işlemle birlikte bacakların daha uzun ve orantılı görünmesini sağlamak amaçlanır. Estetik operasyon genel olarak yağ enjeksiyonu veya liposuction gibi yöntemlerle gerçekleşir. Bacaklardaki fazla yağ hücreleri emilerek daha ince bir görüntü elde edilir. Yağ enjeksiyonunda ise vücudun diğer bölgelerinden alınan yağlarla bacaklar daha dolgun hale getirilir.

Bacak Estetiği Avantajları Nelerdir?

Bacak estetiği kişilerin hem sosyal hayatına hem de özgüvenlerine büyük katkıda bulunur. Kalın bacakların incelmesi, ince bacakların kalınlaşması veya çarpık olanların düzeltilmesini sağlayan operasyonlarla istenen ölçüler elde edilir. Aynı zamanda sarkma, selülit gibi cilt sorunları giderilir. Estetik açıdan kişiye güzel görünüm kazandıran uygulamayla birlikte yürüme, koşma gibi fiziksel aktivitelerde sıkıntı yaşayan insanlar bu hareketleri rahatça yapabilir hale gelirler.

Bacak Estetiği Nasıl Uygulanır?

Bacak estetiğinin uygulanma yöntemleri kişiden kişiye göre değişen farklı metotlar ve prosedürler içerir. Hastanın kendisine uygun olan yöntemi seçmesi için öncelikle cerrahi uzmanla ön görüşme yapması gerekir. Değerlendirmelerden sonra kişinin beklentileri, ne istediği detaylıca konuşulur ve yapılacaklara karar verilir.

Birçok farklı yöntemle gerçekleşen estetik genel olarak şu aşamalardan oluşur:

 • Operasyonun durumuna göre hastaya genel veya lokal anestezi uygulanır.
 • Kalınlaştırma işlemi için liposuction yöntemiyle vücudun belirli bölgelerinden yağ alımı yapılır ve enjekte edilir.
 • Eğer bacak germe ya da inceltme işlemi yapılacaksa vücut kitle endeksine uygun olarak bacaklardan yağ alınır.
 • Çarpık bacak işlemlerinde ise dizde ve eklemlerde düzeltmeler yapılır.

Ameliyatın ardından dikiş atılır ve işlem tamamlanır. Ortalama 1 ile 3 saat arasında süren operasyonlardan sonra iyileşme süreci 1-2 hafta kadardır. Bu süre sonunda hasta normal hayatına devam edebilir ve düzenli olarak belli aralıklarla kontrole gitmelidir.

Bacak estetiği uzman kişiler tarafından, güvenilirliğini kanıtlamış merkezlerde uygulandığında başarılı sonuçlar verir. Siz de bacak estetiği hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, Çağlayan Yağmur ile iletişime geçebilirsiniz. Kliniğimizde operasyonların tüm süreçlerine hassasiyetle yaklaşılır, işlemler daima uzman hekimler tarafından gerçekleştirilir.